Великден, смятан за най-големия християнски празник, всяка година озарявa дома на българското семейство. Въпреки че по време на Коледните празници честваме раждането на Христос, той доказва, че е Син Божи именно, след като възкръсва на третия ден.
Възкресение Христово отразява в най-пълен вид християнската догма, а именно – вярата във възкресението на праведниците в един по-хубав свят. На този празник християнската религия чества връщането на Исус Христос към живота на третия ден, след като е разпънат на кръста и погребан. Жените мироноски откриват празния гроб, а Христос се явява на Мария Магдалина и на апостолите.
На 14 март учениците от ОУ “Васил Левски“ – Ботевград отбелязаха Деня на математиката и числото Пи.
Учениците направиха табла и презентации, свързани с този необичаен празник.
Учениците научиха, че числото е известно от преди 4000 години, но започва да се нарича с гръцката буква преди 1700 години. За първи път този ден се чества през 1988год. в научно-популярния музей в Сан Франсиско. Името на гръцката буква Пи е познато и като Лудолфово число, защото математикът Лудолф фон Цойлен пръв публикува стойността на числото Пи. Обикновено го съкращаваме на 3,14, но то е безкрайно и представлява отношението между дължината на дадена окръжност и нейния диаметър. Освен ден на числото Пи, днешния ден е и рождената дата на един от най-видните математици – Алберт Айнщайн.
Отново е 3-ти март – дата свещена, белязала нашето Освобождение, ден – най-съкровения в календара на българската национална история. За нас, българите, 3 март 1878 година е въплъщение на едно начало, възкресение на един народ, който близо 500 години е без своя политическа и духовна свобода; народ, чиято висока самобитна култура е подложена на унищожение; възражда се една държава, която отново заема своето място на картата на Европа.
Учениците от прогимназиален етап на ОУ „Васил левски“-Ботевград, отбелазаха светлата дата с кратка музикално-поетична програма.
В думите на рецитаторите прозвучаха призиви: „ Нека да знаем за извършените подвизи, нека да помним посланията, които са валидни и днес! 3 март не е празник, а съдба! 3 март е денят на българската признателност към стотиците хиляди герои, дали живота си за българската свобода! 3 март е символ на нашата вярност към българските корени! 3 март е знак за почит и преклонение пред България, която носим винаги в сърцата!“
С редица инициативи ученици и учители от ОУ „Васил Левски“- Ботевград почетоха паметта на Васил Левски. На 09.02.2022г. беше открита седмицата посветена на 149 годишнина от гибелта на Апостола. Учениците участваха активно в инициативите, показаха завидни умения и старания.
Писаха красиво, рецитираха, рисуваха, пяха песни, скачаха като лъвове и доказаха в колективните изяви значимостта на думите му "Всичко се състои, според нас, в нашите задружни сили...". Слова, пропити не само с мъдрост, а с пророческа точност за поколенията.
Седмицата посветена на Апостола завърши с кратка музикално поетична програма и бяха наградени най-добре представителите се ученици в отделните състезания и конкурси.
На 18.02.2022г. нашите ученици се включиха в националната инициатива за отбелязване на 149 години от гибелта на Апостола на свободата за колективно рецитиране на стихотворението „Обесването на Васил Левски“, заедно с учениците от 280 училища в страната.
Васил Левски е една от онези личности, чийто образ се размива на границата между реално и мистично. Героизмът и безпрекословната му любов към родината вдъхновяват и до днес. Трудно е човек да повярва, че може да съществува някой, толкова безумно смел и жертвоготовен. На 18.02.2022 отбелязваме 149 години от обесването на Апостола.
Този ден е един от най-мрачните дни в историята ни. Денят, в който губим един от най-чистите, смелите, прозорливите и отдадени синове на нашата родина - Апостола на българската свобода Васил Левски.
Героят с човешки лик, обагрил битието си със себеотрицание и саможертва, чийто въжделения достигат границите на една бъдеща по-съвършена епоха. За Дякона не можем да говорим в минало време, тъй като заветите му, надхвърлят тленноста. Героичен е целият му живот. Обикновен и възвисен, незабележим и величав, тих и могъщ.
България без скромните му, но неотменно самоотвержени стъпки щеше да бъде по-малка, по-слабо годна за големи дела. И както и различно да са се проектирали всички следващи върхове на революционната и духовната ни бунтовност, те имат неотменна връзка с най-непреходното явление в българската история - Васил Левски.
149 години след неговата гибел, ние помним завета му, почитаме паметта и безсмъртните уроци, а думите му отекват все по-силно. Защото за нас ценностите на Апостола винаги са били знаме и пример за подражание.
Поклон, Апостоле!
С редица инициативи ученици и учители от ОУ „Васил Левски“- Ботевград ще почетат паметта на Васил Левски.
На днешния ден се навършват 144 години от освобождението на Ботевград от османско владичество. По този повод ученици и учители от прогимназиален етап посетиха историческия музей, където бе проведен изнесен час на тема „Нашият роден град“. Надка Йошовска – уредник в музея, разказа на учениците за онези паметни битки, довели до освобождението, а учениците отговориха с подготвени стихове, посветени на Ботевград. Поднесоха цветя на паметниците на Христо Ботев, Васил Левски и Стамен Панчев.
Основно училище „ Васил Левски“ – Ботевград отбелязва 21 Ноември – Ден на християнското семейство в електронна среда от разстояние.
Талантливи ученици пяха, рецитираха, създаваха презентации и рисуваха, за да отбележат, че е усвоена компетентност за една от най-важните ценности – семейството.
Семейството е първото училище за добродетелите, които развиваме у учениците и в училище.
Най- масово участие взеха учениците от 2 б, 2 а, 3 б клас от НЕ, а от ПЕ – учениците от 6 а клас.
Министрите на образованието и науката акад. Николай Денков и на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров издадоха заповед, която регламентира подробно процеса на тестване в училищата. С нея те правят задължителни за изпълнение Насоките за обучение и действия в условията на извънредна епидемична обстановка в училищата, които са актуализирани съобразно новата обстановка. Според новите насоки присъственият учебен процес ще изисква изследване на учениците с щадящи бързи антигенни тестове за COVID-19, докато 14-дневната обща заболеваемост падне под 250 на 100 000 души. Изключение ще се прави за децата с валиден документ за преболедуване или с отрицателен резултат от лабораторно изследване, а за учениците над 12 години - и ако имат документ за ваксинация.
Изследването се извършва в училището, с изключение на учениците със специални образователни потребности, които се тестват вкъщи. В случаите когато присъственото обучение се възобновява в дни, различни от понеделник и четвъртък, тестване се извършва в първия присъствен ден от седмицата. Ако първият присъствен ден е вторник, следващото изследване се прави в четвъртък. Ако първият присъствен ден е сряда или петък, следващо тестване през седмицата не се извършва. Изследването на учениците се извършва в класната стая на паралелката от поне две лица, определени от директора (педагогически, непедагогически персонал, медицинско лице и/или доброволци). Доброволци могат да бъдат родители, медиатори, представители на БЧК и др., които разполагат с валидни документи за ваксинация, преболедуване или отрицателен резултат от лабораторно изследване. В документа са подробно разписани четири задължителни протокола за поведение при съмнение или случай на COVID-19 в училището. ОРЕС-Заповед №121/15.11.2021г.
Всеки народ има своите празници, които го правят уникален и неповторим. За нас, българите, този ден е 1-ви ноември – защото това е празник на духа, на силното българско самосъзнание и жажда за свобода.
Както казва Александро Авения „Свободата ни позволява да мечтаем, а мечтите са кръвта на нашия живот.“ За свободата дадоха кръвта си много мечтатели, носещи гордо името: Българин! За да покълне в земята българска желанието да стоим честно и достойно сред най-отдавна съществуващите държави, дали на света много големи открития, значими и до днес и дали тласък на науката не с милиметри, а с „лъвски скок".
Това показаха учениците от прогимназиален етап макар и в усложнена обстановка. Като екип подготвиха стихове за будителите, направиха глобус като този на Неофит Рилски, албум „Да бъдеш пръв!“ – в който събраха сведения за първия велосипед, за първия автомобил, за списание „Любословие“, за първия летец и неговата методика за приземяване на самолет, световно призната.
"Учителите държат бъдещето на народа в ръцете си", казва Петко Славейков, затова поздравления, учителю, за силата на твоите ръце, за благородството на твоето сърце, за твърдостта на волята ти да бъдеш полезен, да градиш бъдещето! Честит празник!