Националната телефонна линия за деца 116 111 се управлява и администрира от Държавната агенция за закрила на детето. Агенцията е единственият специализиран орган на Министерския съвет за ръководство, координиране и контрол за осъществяване на държавната политика по дейности за закрила на детето в Република България.
От самото си създаване, линията е предназначена за подкрепа на всички деца и семействата им. Операторите, които отговарят на обажданията, са обучени психолози, които 24 часа, 7 дни в седмицата, анонимно и напълно безплатно са готови да изслушат, подкрепят, консултират и насочват обаждащите се по всички въпроси, които ги вълнуват. При данни за риск за дете, незабавно се сезират органите за закрила на детето, в чийто обхват се намира то за проучване и предприемане на мерки и действия за защита, като Агенцията проследява предприетите мерки до отпадане на риска за детето.
Стартира кандидатстването на училищата, които желаят да работят по новия проект BG05SFPR001-1.001-0001 „Успех за теб“, финансиран от програма „Образование“ 2021-2027, съфинансиран от Европейския съюз. До 17.30 часа на 6 юни 2023 г. включително директорите на държавните, общинските и частните училища могат да подават заявление за участие в проекта, като предварително се запознаят с разписаните дейности и с начина на тяхното изпълнение. Заявлението за участие в проекта се попълва в електронен формат и е достъпно на адрес: https://forms.office.com/e/3aDFKiqzys или чрез QR код:
Той ще надгради дейностите на проектите „Подкрепа за успех“ и „Подкрепа за приобщаващо образование“ по ОП НОИР и осигурява възможност за продължаване на дейността на вече назначените педагогически специалисти и непедагогически персонал и в новия програмен период. Това се отнася за ресурсните учители, психолозите, образователните медиатори и всички останали, които вече работят в училищата. Включването в новия проект ще позволи да се осигури устойчивост и приемственост на дейностите, свързани с предоставянето на обща и допълнителна подкрепа за личностно развитие на учениците.
Предвижда се дейностите по проекта да се изпълняват 60 месеца. Основната цел на проекта е да се насърчи и разгърне потенциала на учениците и те да бъдат трайно приобщени в училищното образование, като подобряват образователните си резултати. Дейностите са насочени към засилване на приобщаващия характер на училищната система с фокус върху учениците от уязвими групи, както и към намаляване на дела на преждевременно напусналите училище. Друга цел е да се повиши мотивацията на учениците за учене и да се стимулират творческите им изяви. Предвиждат се и обучения за учители за предоставяне на обща и допълнителна подкрепа. Ще се организират обучения и на непедагогическите специалисти, вкл. образователни медиатори и социални работници. В рамките на проекта е заложена и интензивна работа с родители за формиране на положителни нагласи към образованието. Допълнителна подкрепа ще получат и ученици със специални образователни потребности, в риск, с хронични заболявания и с изявени дарби. В рамките на този проект ще може да се организират занимания по интереси, междуучилищни дейности и кариерно ориентиране и консултиране.
Очаква се за целия период на изпълнение на проекта да бъдат подкрепени общо 96 279 ученици и техните родители, както и да бъдат проведени обучения за малко над 4000 учители и непедагогически персонал за работа с деца и ученици от уязвими групи.
Основно училище "Васил Левски" гр. Ботевград се включва в проекта и предстои назначаване на образователен медиатор/социален работник. Образователният медиатор/социален работник в училище е посредник между семействата, учениците и училището, съдейства за обхващането и качественото училищно образование, както и за насърчаване сътрудничеството на родителите на учениците в риск от отпадане с педагогическите специалисти в училището.
Процедурата за кандидатстване , подбор и наемане на кандидати за длъжностите “образователен медиатор“ и „социален работник“, можете да видите в рубриката "Проектни дейности".
Празника на народните будители отбеляза ОУ ,,Васил Левски‘‘, гр. Ботевград с различни прояви в седмицата на будителите 23-27.11.2023г.
В часовете по литература, по история се проведоха дискусии за значимостта на делото на будителите, а в часовете на класа бе дискутирана темата за съвременните българи, достойни да се зоват будители.
Беше осъществена инициативата за преписване на страниците от История Славянобългарска от всички класове и подвързване на книжно тяло, корици и илюстрация.
Учениците изготвиха табла за български възрожденци – просветители и революционери – в чест на 1. ноември. С част от проектите им, изработени в часовете по изобразително изкуство, бе подредена изложба в училището.
Като заключителна проява в фоайето на прогимназиален етап в училището, прозвучаха стихове и химна на народните будители в изпълнение на ученици от училището.
След това се проведе състезание за подреждане на пъзел, посветен на народните будители.
Едни срещу други в състезанието се изправиха отбори от петокласници, шестокласници и седмокласници и демонстрираха знания за будителите с бърза мисъл, съобразителност и бурната подкрепа на своите съученици.
В края на изявата, учениците с голямо желание взеха участие в конкурс за краснопис с перо и мастило.
Дълъг е пътят на образователното дело в Ботевград. Основно училище „Васил Левски“ е част от неговата история. Да тръгнем от началото.
Първото килийно училище изниква през 1826 година. Място - в параклиса на черквата. Градът ни все още е село, нарича се Самунджиево. Будни хора са неговите хора, нуждата от просвещение расте. Така след 10 години в двора на църквата е построено ново училище – двуетажно, като първият етаж служи за молитвен дом, а вторият – за учебни занятия. Обучението се води при първобитни условия. Използват „панакиди“ – дървени, квадратни, добре огладени дъски, напоени с восък. По тях учениците пишат азбуката или смятат.., докато научат урока. По-късно идва ред на „пясъчниците“ – сандъчета пълни с пясък, върху които се пише с изострена пръчица или показалец. Дисциплината е сурова. Учениците са наказвани за всяко своеволие с тояга или връзване за „чумбасите“ /кичури коса/. Въпреки строгите мерки в училище, броят на учениците расте.
През 1866 г. село Самунджиево става град Орхание. В новооткрития град през 1874 година е построено голямо двуетажно училище с 8 класни стаи и два салона. Училищата стават две. „Новото“ е по-модерно и впечатляващо със своите резбарски украшения.