6 януари – Ден рожден на великият поет и революционер Христо Ботев. Ние, родените в града на Ботев, с радост поднасяме своята признателност към пламенния герой, отдал живот и дело на една кауза – Свобода за България и нейния народ. Поклон, поете! Поклон, титане! Дълбок поклон!
Учениците от 6а клас на ОУ „Васил Левски“ – Ботевград
Великден, смятан за най-големия християнски празник, всяка година озарявa дома на българското семейство. Въпреки че по време на Коледните празници честваме раждането на Христос, той доказва, че е Син Божи именно, след като възкръсва на третия ден.
Възкресение Христово отразява в най-пълен вид християнската догма, а именно – вярата във възкресението на праведниците в един по-хубав свят. На този празник християнската религия чества връщането на Исус Христос към живота на третия ден, след като е разпънат на кръста и погребан. Жените мироноски откриват празния гроб, а Христос се явява на Мария Магдалина и на апостолите.
В сряда, 26 февруари 2020 г. е ДЕН НА РОЗОВАТА ФЛАНЕЛКА срещу тормозът в училище и всички ще носим розово. Това е нашият начин да сме съпричастни с отбелязването на международния Ден за борба с училищния тормоз. Приканваме и вас – учители, ученици и родители, да отбележите деня по свой собствен начин.
Всяка година в последната сряда на февруари отбелязваме международния Ден за борба с училищния тормоз. Тази инициатива започва през 2007 г., когато две момчета в Канада застават зад гърба на свой приятел и съученик, който бил тормозен, защото дошъл на училище с розово поло. Дейвид Шепърд и Травис Прайс купуват розови тениски и на следващия ден раздават на всички в училище, които дръзват да се включат. А те се оказали много.
„Тогава научих, че двама души могат да измислят нещо и да постигнат чудеса“, казва Травис Прайс, който през 2007 е бил на 17 години. „Най-накрая някой да застане зад гърба на по-слабото хлапе.“
Отбелязването на Деня на розовата фланелка ни напомня, че тормоз в училище съществува и ни подканя да помислим как да постъпваме в ситуации на тормоз, че има как и можем да се противопоставяме на тормоза ВСЕКИ ДЕН.
Процедура за подбор на образователенмедиатор по Чл. 70. (1) За реализиране на дейностите по чл. 69, ал. 2 от Указания за изпълнение на дейностите по проект BG05M2OP001-2.011-0001 „ПОДКРЕПА ЗА УСПЕХ“
Условия за заемане на длъжността:
ØСредно образование;
ØДосегашен опит за работа с деца и ученици;
ØПредставител на малцинствената общност;
Документи за кандидатстване:
ØЗаявление;
ØАвтобиография /CV;
ØДокумент за образование;
ØСвидетелство за съдимост;
ØМедицинско свидетелство;
Условия на договора:
ØПълен работен ден;
ØЗа една учебна година;
Срок за подаване на документите: 10.01.2020г. до 16.30ч. в канцеларията на училището.
Подборът ще се извърши на база представените документи и събеседване с комисия назначена от Директора на училището
Родителите в новите структури ще могат да участват в обсъждането на учебните програми и в избора на учебници, да предлагат мерки за подобряване качеството на образователния процес, да дават становище за разпределението на бюджета и да участват в атестацията на преподавателите.
Общественият съвет ще продължи своята работа и през тази учебна година. Неговото създаване беше предвидено в новия Закон за предучилищното и училищното образование.
Кой влиза в обществения съвет?
В съветите се включват един представител на финансиращия орган и най-малко трима представители на родителите на деца и ученици от съответното учебно заведение, а за училищата, които извършват обучение за придобиване на професионална квалификация - и представител на работодателите. Право на участие имат и "професионално доказани личности от различни области на обществения живот, изявени общественици, спомоществователи, бивши възпитаници, които не са родители на деца и ученици от детската градина или училището", посочват от МОН в проекта на правилника за създаване на обществените съвети. Не по-малко от 2/3 от представителите на родителите в обществения съвет задължително са родители на деца или ученици от детската градина или училището. Не могат да участват родители, които са членове на училищното настоятелство. Ако детската градина или училището е с до 500 деца или ученици, общественият съвет се състои от 5 или 7 души, ако децата са над 500 - от 7 или 9 души. Общественият съвет се свиква на заседание най-малко 4 пъти годишно, като задължително провежда заседание до два месеца след началото на учебната година.
Какво прави общественият съвет?
С влизането си в обществения съвет родителите ще могат да се включат в обсъждането на учебните програми и в избора на учебници, да предлагат мерки за подобряване качеството на образователния процес, да дават становище за разпределението на бюджета. В проекта е записано още, че съветът дава или не одобрението си за стратегията за развитие на детската градина или училището, участва в работата на педагогическия съвет при обсъждането на програмите за превенция на ранното напускане на училище и за предоставяне на равни възможности и за приобщаване на децата и учениците от уязвими групи, както и при обсъждане на избора на ученически униформи, участва в атестирането на директорите и сигнализира за нарушения. Ако родителите не са съгласни със стратегията за развитие на учебното заведение или с учебния план, педагогическият съвет е длъжен да прегласува решението си, но членовете му не са длъжни да се съобразят с изразеното от родителите мнение при повторното си гласуване.
Как се избират членовете?
Представителите на родителите в детски градини и училища с над 100 деца или ученици се избират на два етапа: първо се събират родителите на децата от всяка група/паралелка, и избират двама представители / за детски градини и училища с от 101 до 600 деца или ученици/, или по един представител от група/паралелка, когато детската градина или училище е с над 600 деца или ученици. Така избраните представители се срещат за втори път, когато измежду тях се провежда гласуване за определения брой родители в обществения съвет. Участието на членовете в обществения съвет е на доброволни начала и е безвъзмездно.
Правна основа за създаване и поддръжка на профил на купувача
Възложителите са длъжни да поддържат профил на купувача, който представлява обособена част от тяхната електронна страница или от друг интернет адрес, за който е осигурена публичност.
Видове процедури по възлагане на обществени поръчки чл. 18 от ЗОП:
Oткрита процедура;
Oграничена процедура;
Състезателна процедура с договаряне;
Договаряне с предварителна покана за участие;
Договаряне с публикуване на обявление за поръчка;
Състезателен диалог;
Партньорство за иновации;
Договаряне без предварително обявление;
Договаряне без предварителна покана за участие;
Договаряне без публикуване на обявление за поръчка;
Конкурс за проект;
Публично състезание;
Пряко договаряне
Процедура с обява за събиране на оферти
Процедура с покана до определени лица
за поръчки под праговите стойности - директно догораряне.
Законът предвижда и провежадне на процедурите
Пазарни консултации по чл. 44
Вътрешен конкурентен избор -по чл. 82
Законът се прилага задължително при доставка на стоки на стойност над 150 000 лв.Стойността на една обществена поръчка е равна на сбора от стойността на всички позиции в нея.
Видове възложители и приложими процедури - чл. 19 от ЗОП
Публични възложители - при възлагане на обществени поръчки публичните възложители прилагат процедурите по чл. 18, ал. 1, т. 1 - 3 , 6 - 8 и 11 - 1, а именно:
открита процедура;
ограничена процедура;
състезателна процедура с договаряне;
състезателен диалог;
партньорство за иновации;
договаряне без предварително обявление;
конкурс за проект;
публично състезание;
пряко договаряне.
Секторни възложители - при възлагане на обществени поръчки секторните възложители прилагат процедурите по чл. 18, ал. 1, т. 1, 2, 4, 6, 7, 9 и 11 - 13, а именно:
открита процедура;
ограничена процедура;
договаряне с предварителна покана за участие;
състезателен диалог;
партньорство за иновации;
договаряне без предварителна покана за участие;
конкурс за проект;
публично състезание;
пряко договаряне.
Възложители в сектор "Отбрана и сигурност" - При възлагане на обществени поръчки в областите отбрана и сигурност възложителите прилагат процедурите по чл. 18, ал. 1, т. 2, 5, 6 и 10, а именно:
ограничена процедура;
договаряне с публикуване на обявление за поръчка;
състезателен диалог;
договаряне без публикуване на обявление за поръчка;
Електронни документи които се публикуват в профил на купувача
Без да се нарушават приложими ограничения във връзка с обявяване на чувствителна търговска информация и правилата на конкуренцията, в профила на купувача се публикуват под формата на електронни документи:
Решения, свързани с откриването, възлагането, изпълнението и прекратяването на обществените поръчки
Обявления, свързани с откриването, възлагането, изпълнението и прекратяването на обществените поръчки;
Покани, свързани с откриването, възлагането, изпълнението и прекратяването на обществените поръчки;
Разясненията, предоставени от възложителите във връзка с обществените поръчки;
Протоколите на комисиите за провеждане на процедурите
Окончателните доклади на комисиите за провеждане на процедурите;
Договорите за обществени поръчки, включителноприложенията към тях
Рамковите споразумения, включителноприложенията към тях;
Допълнителните споразумения за изменения на договорите за обществени поръчки
Допълнителните споразумения за изменения на рамковите споразумения;
Обявите за събиране на оферти;
Поканите до определени лица;
Документациите за обществени поръчки, с изключение на случаите, при които поради технически причини или такива, свързани със защита на информацията, не е възможно осигуряване на неограничен, пълен и пряк достъп чрез електронни средства;
Разясненията по документациите за участие;
Информация за датата, основанието и размера на всяко извършено плащане по договорите за обществени поръчки и по договорите за подизпълнение, включително за авансовите плащания;
Информация за датата и основанието за приключване или за прекратяване на договорите;
Информация за датите и основанието за освобождаването, усвояването или задържането на гаранциите за изпълнение на всеки договор;
Информация за датите и основанието за освобождаване или задържане на гаранциите за участие на кандидатите или участниците във всяка процедура за възлагане на обществена поръчка
Становищата на изпълнителния директор на агенцията по запитвания на възложителя;
Одобрените от изпълнителния директор на агенцията експертни становища от осъществявания предварителен контрол върху конкретната процедура за възлагане на обществена поръчка, а когато възложителят не приеме някоя от препоръките - и мотивите за това;
Обща информация като лице за контакти, номер на телефон и факс, пощенски адрес и електронен адрес и други документи и информация, определени с вътрешните правила
Вътрешните правила
Договорите сключени при пряко договаряне за строителство
Конфиденциалност на публикуваната информация
При публикуване на електроните документите се заличава информацията, по отношениена която участниците правомерно са се позовали на конфиденциалност във връзка с наличието на търговска тайна, както и информация, която е защитена със закон. На мястото на заличената информация се посочва основанието за заличаване.
Срок на публикуване на документи в електронните преписки на профила на купувача
Електронните документи се публикуват в профила на купувача в следните срокове:
Всички решения и обявления, когато подлежат на публикуване – в деня на публикуването им в регистъра;
Решенията по чл. 22, ал. 1, т. 3 – 10 ЗОП – в деня на изпращането им на лицата, заявили интерес, на кандидатите или на участниците, а когато не подлежат на изпращане – в деня на издаването им;
Поканите по чл. 34, ал. 1 ЗОП – в деня на изпращането им на избраните кандидати;
Поканите по чл. 34, ал. 2 ЗОП – в деня на изпращането им до лицата, които са заявили интерес за участие;
Протоколите и окончателните доклади на комисиите за провеждане на процедурите – в деня на изпращането на съответното решение по чл. 22, ал. 1, т. 4 – 10 ЗОП, в зависимост от вида и етапа на процедурата;
Договорите за обществени поръчки и рамковите споразумения, включително приложенията към тях – в деня на публикуване на обявлението за възлагане на поръчка в регистъра;
Допълнителните споразумения за изменения на договорите за обществени поръчки и рамковите споразумения: а) когато са сключени на основание чл. 116, ал. 1, т. 2 и 3 ЗОП – в деня на публикуване на обявлението за изменение на договор за обществена поръчка или на рамково споразумение в регистъра; б) когато са сключени на основание чл. 116, ал. 1, т. 1, 4 – 6 ЗОП – до 7 дни от сключване на допълнителното споразумение;
Становищата на АОП във връзка с осъществявания от нея предварителен контрол – в 10-дневен срок от получаването им от възложителя или от публикуването им в регистъра;
Информацията по чл. 44, ал. 3, т. 1 ЗОП – в 5-дневен срок след извършване на съответното действие;
Съобщението по чл. 193 ЗОП – в деня на прекратяването.
Съобщението по чл. 43, ал. 4 ЗОП се публикува на профила на купувача в деня, в който възложителят е узнал, че решението не е получено от кандидата или от участника.
Срок на съхранение на документи в електронните преписки на профила на купувача
Документите и информациятакоито се отнасят до конкретна обществена поръчка, се обособяват в самостоятелен раздел в профила на купувача, представляващ електронна преписка със самостоятелен идентификационен номер и дата на създаването. Преписката се поддържа в профила на купувача до изтичането на 3 години от:
Прекратяването на процедурата, съответно публикуването на съобщението по чл. 193 ЗОП – когато не е сключен договор;
Изпълнението на всички задължения по договора, съответно на всички задължения по договорите в рамковото споразумение, квалификационната система и динамичната система за покупки.
Възложителите създават и поддържат досие за всяка обществена поръчка с цел осигуряване на документална проследимост (одитна пътека) по отношение на всички свои действия и решения, както и на действията на комисиите за възлагане на обществени поръчки, независимо дали поръчките се възлагат с електронни средства.
Досието съдържа всички решения, обявления, документацията и други допълнителни документи, разясненията, поканите, протоколите, окончателните доклади на комисията, офертите или заявленията за участие, доказателства за предприетите действия по чл. 44, ал. 3 - 5, описание на причините, поради които се използват други средства за подаване на документи, различни от електронните при електронното подаване, а в случаите на осъществен предварителен контрол - и становищата на Агенцията по обществени поръчки и мотивите на възложителя за неприетите препоръки.
Досието съдържа договора или рамковото споразумение, както и всички документи, свързани с изпълнението и неговото отчитане. Досиетата се съхраняват за срок 5 години от датата на приключване изпълнението на договора за обществена поръчка или от датата на прекратяване на процедурата.
Сроковете могат да бъдат удължени, в случай че това произтича от правила за работа на финансиращи, одитиращи и сертифициращи органи във връзка с предоставянето на средства по проекти и програми от Европейския съюз.
Обекти на обществени поръчки:
покупка на стоки,
строителство,
наеми или лизинг,
предоставяне на услуги за ремонт,
транспорт,
далекосъобщения,
застраховане,
научноизследователска дейност
други дейности
Възложители по ЗОП
държавни органи,
лечебни заведения,
кметове на общини и райони,
органи и организации, които се разпореждат със средства от държавния бюджет, общинските бюджети и/или фондове, преотстъпени приходи на бюджетни и нестопански организации
националния осигурителен институт
националната здравно осигурителна каса - законът не се прилага за договори на НЗОК за лекарства по чл.45 ал. 6 от 330
Министерският съвет може да упълномощи с решение определен министър или друг орган на изпълнителната власт да проведе централизирана процедура за възлагане на обществена поръчка и да сключи един общ договор.
Вътрешни правила в профила на купувача
Възложителите утвърждават вътрешни правила за поддържането на профила на купувача, включително за удостоверяването на датата на публикуването на електронните документи в него, при условията и по реда на Закона за електронното управление.
С вътрешните правила се определя редът, по който се извършва изпращането на документи в Регистъра на обществените поръчки и публикуването им в профила на купувача, в случаите, определени закона за обществените поръчки.
1826г. - В параклиса на черквата е открито първото училище в Самунджиево (Ботевград).
1874г. - Началното училище прераства в прогимназия.
След освобождението на България от османско иго настъпва бърз подем в просветното дело на града. Броят на учениците ежегодно нараства.
1910г. – Започва строителство на ново училище в долния край на града.
1912г. – Тържествено е открито новото училище. В него е преместен целият начален курс от старата прогимназия заедно с всички учители. Училището се обособява като самостоятелно начално училище за целия град. За главен учител е назначен Цеко Минов
1912-1919г. – Училището разполага със седем класни стаи, с въртящи се черни дъски и двуместни чинове с капаци. Първоначално учителският колектив наброява 10 души. Работи се със стремеж за издигане на учебно-възпитателната дейност. Въведени са нови учебни дисциплини, провеждат се педагогически конференции, обогатява се библиотечния фонд.
Училището два пъти е посещавано от тогавашните министри на народното просвещение, които остават впечатлени от колектива и знанията на учениците.
Учебните занятия са прекъсвани три пъти:
1912г.- поради обща мобилизация за балканската война;
1915г.- Първа световна война;
1918г.- епидемия от испанска болест.
1919-1944г. – Нараства броят на учениците и персонала. Разширява се и се разнообразява училищната и извънучилищната дейност. С учениците се подготвят разнообразни културно-просветни изяви, театрални представления, вечеринки, утра и др.
Под ръководството на чеха Враня, учителите засаждат съществуващия и сега парк от южната страна на училището.
1952г. – В сградата на училището е настанено професионалното училище по шев и кройка.
1949-1953г. – Организирани са курсове за ограмотяване. Открита е детска градина с две групи.
1955г. – Благодарение на безвъзмездният труд на персонала, родители и ученици, училището е добре поддържано и уредено. Училището е излъчено за окръжен първенец по хигиенизиране и озеленяване.
1956г. – За първи път се открива V клас и училището се преобразува в основно.
С решение на Педагогическия съвет за патрон е избран Апостола на свободата – Васил Левски.
1958г. – Училището се разраства до VІІ клас.
1961г. – Започва оформяне на двойни паралелки.
1966г. – Излиза решение за строеж на нова училищна сграда с перспективи за разширение. 16 ноември1967г.-започва строителството на новата сграда.Учебните занятия се водят в сградата на днешнотото училище ПГТМ „Христо Ботев“.
1968г. - За първи път в училището завършва VІІІ клас.
19 септември 1972г. – Тържествено е открита новата просторна и слънчева сграда на ОУ”Васил Левски”- І етап. 21 февруари 1974г. – Започва строителството на ІІ етап на сградата. 1977г. – Строителството окончателно завършва. 1980г. – Започва да функционира закритият плувен басейн. 1984 и 1986г. – Училището е комплексен първенец. 1987г. – По повод на 75 годишнината от създаването му училището е удостоено с орден „Кирил и Методий”- І степен. По специална поръчка е създаден Химн на училището от композитора Атанас Косев и текст на Димитър Точев. Започва прием на профилирани паралелки с разширено изучаване на музика и изобразително изкуство. Училището е най- голямото в Софийска област.
1995г. – Започва прием на паралелки за ранно чуждоезиково обучение от І клас – английски език.
2002г. – Педагогическият състав наброява 65 души. Броят на учениците е 843. В училището работят психолог и логопед. Разполага с библиотека, компютърна и актова зала, работилници.
2004г. – Започва газифицирането на сградата и обновяване на облика ù.
2005г. – Откриване на барелеф на Левски пред централния вход. 25октомври 2006г. – Откриване на мултимедийна зала и втори компютърен кабинет
2006г. – Обновяване на оформлението на училищния парк и откриване на чешма в двора на училището. Изградена е архитектурна среда за деца със специални образователни потребности. На територията на училището работи Център за социална рехабилитация и интеграция.
2009г. – Открита е осъвремененената /санирана/ сграда на училището-начален етап. На територията на училището е открит Общински спортен комплекс „Васил Левски”, състоящ се от закрит плувен басейн и многофункционална спортно тренировачна зала.
2012г. – Започва активна и ползотворна дейност по Проект „Успех”.
2012г. – Тържествено се отбелязва 100 годишнината от създаването на училището. Открити са обновените Училищна музейна сбирка; Природонаучен кът и Училищна библиотека.
2019г.- През учебната 2019/ 2020 година в училището се обучават 240 ученици. Голям е броят на учениците, които се обучават в индивидуална форма на обучение. Педагогическите специалисти са 35, като в тях влизат 3-ма ресурсни учители, 1 логопед, 1 психолог.
Учениците са разпределени в 13 паралелки от първи до седми клас. Налице са 8 групи за целодневно обучение – около 70% от учениците в училището са включени в тях.
През тази учебна година училището ще работи по два проекта на ОП НОИР:
·„Подкрепа за успех“
·„ОБРАЗОВАНИЕ И ЗАЕТОСТ - ЗА БЪДЕЩЕТО НА МЕСТНАТА ОБЩНОСТ В БОТЕВГРАД”- като партньор на Община Ботевград
И двата проекта осигуряват допълнителни занимания за ученици с обучителни затруднения, както и повишаване на мотивацията за присъствие и труд в училище, чрез участие в занимания по интереси. 2021г.- През учебната 2020/ 2021 година в основно училище „Васил Левски“ се обучават 272 ученици в дневна форма на обучение. Голям е броят на учениците, които се обучават и в индивидуална форма на обучение. Педагогическите специалисти са 38, като в тях влизат 3-ма ресурсни учители, 1 логопед, 1 психолог. Учениците са разпределени в 14 паралелки от първи до седми клас. Налице са 8 групи за целодневно обучение – около 70% от учениците в училището са включени в тях, като тенденцията е целодневното обучение да обхване всички ученици. През тази учебна година училището ще работи по два проекта на ОП НОИР:
„Подкрепа за успех“
„ОБРАЗОВАНИЕ И ЗАЕТОСТ - ЗА БЪДЕЩЕТО НА МЕСТНАТА ОБЩНОСТ В БОТЕВГРАД”- като партньор на Община Ботевград
И двата проекта осигуряват допълнителни занимания за ученици с обучителни затруднения, както и повишаване на мотивацията за присъствие и труд в училище, чрез участие в занимания по интереси. Основна бъдеща цел на училището е развитието на материалната база и внедряване на Stem технологии в обучението. Обособяване на специализирани кабинети по различните предмети, както и разширяване на базата, за развитие на клубовете по интереси.